Mesajı Okuyun
Old 15-06-2017, 12:46   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av. Talat
Kıymetli Üstadlar;

Bir müvekkil, faaliyetlerine Türkiye'de devam eden bir şirket/holding'den ciddi bir bedel mukabilinde hisse senedi (hamiline) almış. 20 yıl kadar önce aldığı bu hisse senetlerinden hayli zaman geçmesine rağmen hiçbir gelir/katkı/kar payı edinememiş. Daha sonra Türkiye'ye gelerek şirket/holding yöneticileri ile görüşmüş, parasını iade istediğini belirtmiş. Yönetim ''bunun mümkün olmadığını'' ifade etmişse de, müvekkile 2011 yılında kadar birkaç yıl boyunca aylık çok cüzi iade ödemeleri yapmış; her ödeme karşılığında da hisse senetlerini geri almış. Ancak 2011'den bu tarihe kadar hiçbir şekilde ödeme yapılmamış, müvekkilin de elinde hisse senetleri duruyor.
Hayli zamandır araştırıyorum ama kitaplar ve kitabî bilgiler tatmin edici olmuyor. Bu hisse senetlerinin bir şekilde paraya çevrilmesi için nasıl bir yol izlenmeli? Tecrübesi ve bilgisi olan üstatların buyurmasını rica ediyorum

İradi olarak (devir ederek) Hisse senedinin paraya çevrilmesi mümkün olmuyorsa, halka açık şirketler için TTK. m 531 uyarınca ancak şirket sermayesinin yirmidebirine sahip pay sahiplerinin (bu kişiler bir veya daha çok kişi olabilir)haklı neden varsa şirketin feshi, bu mümkün olmuyorsa karara en yakın zamandaki piyasa rayiç değeri ödenmek kaydıyla ortaklıktan çıkma talepli dava açmak mümkün. Ancak tahmin ediyorum ki sizin müvekkilinizin hissesi %5'den az... olmalı. (Müvekkilinizin durumunda olan kişilerle birlikte hareket edip %5'i tamamlamaya çalışmanızı öneririm.)

Böyle bir durumda %5'i tamamlamadıkça hisse senetlerini taliplisi olmadan paraya çevirmeniz ne yazık ki mümkün olmaz. Kar payı için son 5 yılı kapsayacak şekilde talepte bulunmak mümkün. Tabi ki kar dağıtılmasına dair bir karar varsa!