Mesajı Okuyun
Old 09-05-2017, 09:21   #1
avukatımsı----

Varsayılan ölen eşin edinilmiş mallara katılma rejiminde diğer eşten alacağı

sevgili meslektaşlarım öncelikle herkese hayırlı ve bereketli günler diliyorum.
görüş ve önerilerinizi almak istediğim mesele şudur;

müvekkilimizin kardeşi vefat etmiştir ve kardeşinin çocuğu yoktur. veraset ilamını da aldık adamın. veraset ilamına göre mallar da belirlendi. Fakat müvekkilimizin kardeşi sahip oldukları malların bir kısmını sağ kalan eşinin üzerine yapmış. eşi üzerine bankaya para da yatırmış. burada veraset ilamı alırken evler sağ kalan eşin üzerinde olduğu için veraset ilamında yer almadı. benim siz meslektaşlarıma danışmak istediğim sorum da burada devreye giriyor. müvekkimizin kardeşinin evlilik birliğinde eşinin üzerine yaptığı evler edinilmiş mallara katılma rejimine tabi oluyor. adam öldükten sonra sağ kalan eşte üzerinde olan evler ve bankadaki paralar için ölen eşin yasal mirasçı vekili olarak bir dava açabilir miyiz? ( benim buradaki asıl sorum edinilmiş mallardaki alacak iddiamız kişisel bir hak mıdır değil midir? yani adam öldüğü için biz bu hakkı yasal mirasçı vekili olarak iddia edebilir miyiz?) ikinci bir sorum ise; eğer bir dava açabiliryor isek hangi dava ile bu hakkı sağ kalan eşe karşı yöneltebilirim.

değerli yorum ve yönlendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ediyorum.