Mesajı Okuyun
Old 24-02-2003, 15:38   #1
zamanyolcusu

Varsayılan Konutlara Elektronik Payölçer Konulabilmesi Hakkında

Hukuk sitesinin kıymetli hukukçu arkadaşları;

Ben bilgisayar programcısıyım. Doğalgazla ısınan tüm işyeri ve dairelerle ilgili bir konuda soru sormak istiyorum. Hukukçu olmadığım için eğer bir hata yaparsam cehaletimden dolayı derin affınıza sığınırım.

------------------------------------------------------------------
Hürriyet Gazetesinin 24 şubat 2003 tarihli Ekonomi sayfasındaki bir haber başlığı şudur; "Merkezi sistemde ısındığın kadar öde dönemi başladı."

Özeti aynen şöyle ; 3 Kasım 1977 tarihli Resmi gazetede yayınlanan kararnameye göre, apartman ve siteler, radyatörlere yakıt payölçer taktırmak, ve yakıt bedellerini bu cihazlarla belirlemek zorunda. Ne var ki, daire sahipleri arasında bazı
anlaşmazlıklara yol açtığı için, bir türlü "yürürlüğe giremedi" . Bunun sonucunda payölçer sistemi; Plaza, lüks site, ve akıllı binaların dışında fazla yaygınlaşamadı...
------------------------------------------------------------------

Bu haberde anlamadığım noktalar şunlardır;

1---Hukukta bir kararnamenin "yürürlüğe girmesi" , şahısların isteğine birakılabilir mi? Eğer bir karaname çıkmışsa, bu ne zaman "yürürlüğe girer" ?.

2---Kararname ile yasa arasındaki fark, birinin "yürürlüğe girmesinin" kişilerin isteğine tabi olup, diğerinin ise mecburi olması mıdır? (Haberden bu doğrultuda bir sonuç çıkıyor)

3---Eğer ben, şahsen apartman yönetimi aleyhine bir dava açıp bu kararnamenin uygulanmasını istesem davayı kazanma şansım olabilir mi? yoksa "yürürlüge giremediğinden" dolayı paramı ve emeğimi sokağa mı atmış olurum?

Hukuk konularındaki cahilliğimden dolayı tekrar özür diler, merakla kıymetli yorumlarınızı beklediğimi ve bu yorumlar sonunda, hakça bir sistem için, konutumuza ve işyerimize payölçer takılması doğrultusunda apartman yönetimi nezdinde gerekli hukuki girişimi başlatacağımı belirtir, saygılarımı sunarım.

Zamanyolcusu