Mesajı Okuyun
Old 18-03-2017, 16:48   #1
Konuk

Varsayılan Hakkaniyetli nafaka bağlanması

Sayın Avukatlarımıza cevapları için şimdiden teşekkür ederim. Boşanma davamız 2014 yılında yerel mahkeme kararı ile sonuçlandı. Yargıtay Makamındaki itirazım devam etmekte. Ancak çocuğa bağlanan nafaka miktarı halen 2014 yılındaki miktar ve yerel mahkeme babasının gelirine orantılı ve hakkaniyetli bir şekilde nafaka miktarı da belirlememişti.
Şu an boşanma davasının yeniden değerlendirilmesi adına bir dava daha açtım.
Ben şimdi çocuğum için babasının gerçek gelirine orantılı ve hakkaniyetli bir şekilde nafakanın belirlenmesi ve hem de nafaka artırımı davası açmak istiyorum. Bu halde önce yargıtay makamının neticesini mi beklemeliyim yoksa sayın yargıtay makamının neticesi beklenilmeden de davayı açabilir miyim.
Yeniden değerlendirme davasında da bu durumu dile getirip, nafakanın hakkaniyetli bir şekilde yeniden belirlenmesi ve aradan geçen zaman ve gelir artışının da gözönünde bulundurulmasını talep edebilir miyim ?
Nasıl bir yol izlemeliyim ?
Ayrıca son bir sorum daha var . Çocuğum ilkokul çağında bir çocuk. Babasının elde ettiği gelir ise Türkiye şartlarına göre oldukça iyi ve yüksek bir gelir. Bana ilkokul çağındaki çocuğun giderlerinden ne olacak deniyor. Bu yüzden nafaka miktarı az belirlenir mi ? Çocuk babasının gelirine göre yaşam standardına sahip olması gerekmez mi ? Örneğin ; devlet okulu yerine Özel okul eğitimi alması, yaz okullarına ve hatta yetenek ve kabiliyetlerine göre müzik , bale vs. eğitimleri , tatili vs. gibi imkanların genişletilmesi müşterek çocuğum şimdiki ve gelecekteki eğitim ve yaşam standardının belirlenmesinde yüksek menfaatlerine bir durum değil midir ? Kanun bu konuda ne demektedir ?