Mesajı Okuyun
Old 07-02-2017, 10:13   #3
tiryakim

Alıntı:
Yazan Avukat halil
Değerli Meslektaşlarım Merhaba;
bana temyiz dilekçesi için intikal eden bir dosyada,Müvekkil şirket Organize Sanayi bölgesinde bir fabrika yeri almak istiyor Tahsis devir işlemleri 20.10.2007 yapılıyor ve işlemler bitiyor.
Fabrika arsasını satan şirketin kredi borcu söz konusu,dolayısıyla banka haciz başlatıyor ve 25.11.2008 tarihinde hacze kabil mal bulunmamasından dolayı İİK 105 göre haciz tutanağı aciz vesikası yerine geçiyor.Davacı Banka aciz vesikasına dayanarak 20.05.2010 tarihinde tasarrufun iptali davası açıyor.
Dava devam ederken borçlu şirketin kurucusu A. başka bir şirket açıyor,(A. ayrıca kredi borcunda kefil ve icra dosyasında borçlu) bu husus mahkemeye bildiriliyor ve aczin yokluğu nedeniyle aciz vesikasına dayanan davanın iptalini müvekkil şirket talep ediyor.Tasarrufun iptali davası mahkemece kabul ediliyor

Sormak İstediğim :
1- İlgili tarihler göz önüne alındığında ve aciz vesikasına dayalı bir tasarrufun iptali davası düşünüldüğünde (20.10.2007 -20.05.2010,2 yıllık zamanaşımı aşımı) davanın zaman aşımından reddi mümkün mü

2- Borçlu şirketin sahibi,kredi kefili ve icra dosyasında borçlu görünen A.' nın dava devam ederken başka bir şirket kurması aciz vesikasının iptalini sağlamaz mı ? (Aczin yokluğu)

Cevap verecek olan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ediyorum.Saygılarımla.

Dava sonucu ne oldu üstadım...