Mesajı Okuyun
Old 18-01-2017, 08:56   #2
Av.Can

Öncelikle geçmiş olsun meslektaşım. Tıp ilerledi eminim cihazlar ve tedaviyle bu durum hayat kalitesini etkilemez bebeğinizin.

Nasıl bir hata var tam anlamadım ama anladığım kadarıyla dava dilekçesinde davayı çocuğa velayeten açtınız. Yani davacı çocuğunuz gözüküyor. Ama tazminatı kendi adınıza istediniz bu durumda bir karışıklık olduğu açık. Ancak sonuç kısmına bakılarak tazminat talep eden kişiler davacı olarak kabul edilecektir. Tabi vekil aracılığı ile açtıysanız vekaleti kimin verdiği de önemli. Dilekçe içeriğine ve sonuca bakılarak davacının anne ve baba olduğu anlaşılacaktır. Ben bunu bir maddi hata gibi düşündüm. HMK 124 e göre bir dilekçe verilebilir. Bu maddede taraf diyor çünkü karşı taraf demiyor. Ya da tavzih dilekçesi ile açıklayabilirsiniz durumu.

Ancak bence çocuk adına da açmalısınız. Zira esas manevi zarar çocukta oluşmuş. Bunu şu an için idrak edip etmemesi önemli değil. Örneğin doktor hatası nedeniyle zihinsel engelli doğan çocuklar için manevi tazminata hükmediliyor. O çocuğun bunu algılayıp algılamaması önemli değil. O yüzden zamanaşımına uğramadı ise çocuk için de manevi tazminat davası açmanız yerinde olur diye düşünüyorum