Mesajı Okuyun
Old 23-12-2016, 12:51   #1
av.1304

Varsayılan istihkak davasını kim açmalı?

merhabalar sayın meslektaşlarım,

Daha önce sitede açılan konularda araştırmama rağmen tam olarak sorunuma uygun bir cevap bulamadığım için bu konuyu açmış bulunmaktayım. Değerli bilgileriyle yardımda bulunanlara şimdiden teşekkürlerimi iletirim.

Esas dosyası Eskişehir'de olan bir icra dosyasından Kütahya'ya talimat yazılarak müvekkil şirketin adresine ihtiyati haciz için geliniyor. Müvekkil şirket yetkilisi, dosyanın borçluları ile hiçbir ilgilerinin olmadığını ifade ettiğinde; alacaklı vekili, müvekkil şirketin yetkililerinden olan ABC'nin dosya borçlusu olan X şirketinin kurucu yönetim kurulu üyesi ve ortağı olduğunu, borçlu şirketin borca batık olduğunu, borçlu şirket ile müvekkil şirketin faaliyet alanlarının aynı olduğunu, alacaklıları zarara uğratma maksadıyla faaliyetlerini müvekkil şirket aracılığıyla sürdürdüğünü iddia etmiştir. Bu şekilde de istihkakları müvekkil şirketin malları haczedilmiştir.

Bizim burada alacaklı veya borçlunun istihkak iddiamıza karşı itirazlarını beklemeden istihkak davası mı açmamız gerekir; yoksa alacaklı veya borçlunun itirazının mahkeme tarafından değerlendirilmesini bekleyip duruma göre mi dava açmamız gerekir?

Gerçi İİK m.99 hükmüne göre haczedilen mallar üçüncü kişi konumundaki müvekkil şirketin elinde olduğu için davayı alacaklının açması gerekir. işte benim de karar veremediğim husus da alacaklının dava açmasını beklemeli miyim yoksa alacaklıyı beklemeden ben mi açmalıyım?

değerli yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkür ederim.

iyi çalışmalar