Mesajı Okuyun
Old 22-11-2016, 17:52   #9
Av. Erdem Akçay

Sayın Öksüz'ün paylaştığı kararın ilk kısmına katılıyorum(umarım doğru anlamışımdır bu kısmı). Anlaşmalı boşanma davasında davacının feragat etmesi, kesin hüküm gibi hukuki sonuç doğurur. Ancak bu feragat, davalının açacağı yeni bir davada kısıtlamaya sebep olmaz. Yani anlaşmalı boşanma davasındaki davalı, açacağı davada feragatten önceki olaylara da dayanabilir. Çünkü feragat nedeniyle anlaşmalı boşanma davasının reddinde davalının etkisi yoktur.

Kararın ikinci kısmına katılmıyorum. Dava anlaşmalı da olsa, çekişmeli de olsa davacının temel talebi boşanmaktır. Anlaşmalı boşanma davası, "biz bir protokol yaptık, bunu onaylayın", davası değildir. Bu, boşanma talepli bir davadır. Davacı, boşanmaya yönelik iradesini dava dilekçesi ile açıklamıştır. Davacı anlaşmalı boşanma davasından feragat ettiğinde, boşanma talebinden de feragat eder. Yani, "ben boşanmak istemiyorum", demiş olur.

TMK 166/1, "...ortak hayatı sürdürmeleri kendilerinden beklenmeyecek derecede...", demekte. Anlaşmalı davadan feragat eden davacı, boşanma talebinden feragat ederken, "bundan önce yaşadıklarımız(en azından bildiklerim) ortak hayatı devam ettirmemize engel değil", demiş olur. Yani davalının kusurlarının, ortak hayatın devamını engellemediğini beyan etmiş olur. Davacı taraf bunu dile getirirken, mahkemenin aksi yönde karar vermesi beklenemez.

Eğer anlaşmalı boşanma davasında davalının anlaşmaya uymaması nedeniyle anlaşma gerçekleşmezse boşanmak isteyen davacının yapacağı, davanın çekişmeli olarak devamını istemektir. Feragat etmek değil. Zaten kararda "...boşanma davasını çekişmeli hale dönüştürebilirler...", demekte. Davayı dönüştürmekle, yeni dava açmak arasında fark olduğunu düşünüyorum.

Affetme açık ya da örtülü olabilir. Bence anlaşmalı boşanma davasından feragat, açık bir affetmedir. Bununla birlikte, dava açabilecekken boşanma davası açmamak da örtülü bir affetmedir. Mevcut bir dava var. Bunu çekişmeliye çevirmek bir söze bakarken bunu yapmayıp, davadan feragat ediliyor. Sebep nedir? "Ben başka dava açacağım". Neden başka dava?

Şurada da bir tartışma olmuş. Konuyu açan meslektaşımızın karşılaştığı Yargıtay kararına katılıyorum.