Mesajı Okuyun
Old 28-09-2016, 17:42   #1
av.easlan

Varsayılan Faili Meçhul Trafik Kazası - Maluliyet - Güvence Hesabı - Zamanaşımı

Merhabalar,

Bu konuyu açmadan önce gerçekten ciddi bir araştırma yaptım ancak forum içerisinde soruma yanıt bulamadım. Eğer daha önceden tartışıldıysa şimdiden çok özür dilerim

Bir müvekkil adayı; 2008 yılının Mart ayında İstanbul'da hayli işlek bir ilçe ve mevkide trafik ışıklarında beklerken bir aracın çarpması sonucu kaza geçiriyor ve %29 malul oluyor.

Sürücü kazadan sonra kaçtığı için ve o tarihte trafik ışıklarında mobese kameraları olmadığı için de bulunamıyor. Kazadan hemen sonra trafik ışıklarına mobese kamerası konulmuş. Yaşanan olay nedeniyle yargı yolunda bir başvuru yapmak için kafamda birden fazla soru oluştu, bu konular hakkında değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim

1. Bu olayda idarenin hizmet kusuruna dayanarak maddi ve manevi tazminat davası açabilir miyiz? ( Şahıs kaza tarihinde 19 yaşında ve öğrenci, akabinde mezun oluyor, özel bir bankada iş buluyor ancak sağlık durumu sebebiyle çalışma temposunda devam edemiyor, ve şuan çalışmıyor )
Zira sürücünün bulunamaması sebebi ile müvekkil maddi ve manevi tazminat davasını kimseye yöneltemiyor, ayrıca meydana gelen olayın suç olduğu da düşünülürse müvekkil manevi olarak adalet duygusundan da yoksun kalıyor.

2. Bu davanın açılabilir olduğu kanaatinden yola çıkarsak zamanaşımı olgusunda neyi esas almalıyım?

3. Son olarak, uyuşmazlık noktasında birçok karar araştırdım, bu davanın Karayollarına karşı adli yargıda da açılabileceği kanaatine vardım ancak şu ana kadar böyle bir konu ile ilgili bir tecrübem olmadığı için sizlere sormak istedim.

Değerli yorum ve görüşleriniz için şimdiden çok teşekkür ederim, saygılar.