Mesajı Okuyun
Old 05-09-2016, 16:16   #2
Admin

Sorunlu bir kiracıdan hiçbir hukuki işlem yapmadan sorunsuz kurtulmuşken 1 aylık kira borcu ve boya masrafı için uğraşmamanızı öneririm öncelikle. Neticede bu kiracı kendi rızasıyla çıkmayıp, bundan sonra da hiç kira ödemeseydi, siz 1 - 1.5 yıl tahliye etmek için uğraşacak ve şu anda tahsil etmek istediğinizin çok ötesinde de maddi zarara uğrayacaktınız.

Ancak yine de sorduğunuz sorulara yanıt vermek gerekirse, elinizde "kira ödemesi" yazan banka dekontu varsa, bunun üzerindeki miktarı kira miktarını ispat etmek için kullanabilirsiniz. Gider pusulası bence boya masrafını ispat etmek için yeterli değil, fatura gerekir düşüncesindeyim. Özellikle bu ödemeyi hukuki yolla borçlusundan istemeyi düşünen alacaklının fatura almaması da pek kabul edilebilir değil. Tahliye tarihinin ispatı hangi hukuki yola başvurulup, daha sonra hangi mahkemede tahliye davası açılacağıyla bağlantılı ancak işyeri kirası söz konusu olduğuna göre kiracının işyeriyle ilgili resmi başvuruları (çalışma ruhsatı, vergi kaydını güncellemesi vs.) tahliye anını ispat edebilir diye düşünüyorum.

Yine de ben sizin yerinizde olsaydım icra takibi yaptıktan sonra itiraz gelirse devamını getirmezdim, orada bırakırdım.