Mesajı Okuyun
Old 26-05-2016, 14:35   #1
tegese

Varsayılan takibin iptali yerine takibin durdurulması kararı

Sayın Meslektaşlarım

Aleyhinde Kambiyo senedine mahsus takip yapılan müvekkil şirket için İcra Hukuk Mahkemesi' nde takibin iptali talepli dava açtım.

Gerekçemiz, bononun keşidecisi ile takip yapılan şirketlerin farklı olmasıydı. Her ne kadar ortaklık yapısı aynı olsa da şirketlerin adresleri, ünvanları, vergi numaraları farklı olduğunu ve herbir tüzel kişiliğin kendisini oluşturan gerçek kişilerden mutlak olarak ayrı ve bağımsız bir hukuk süjesi olduğunu iddia ettim.

Dava bugün neticelendi;

Hükmü olduğu gibi aktarıyorum.

Gerekçesi gerekçeli kararda açıklanacağı üzere,
İtirazın kabulü ile davacı borçlu açısından takibin durdurulmasına,
Davacının tazminat talebinin reddine
Davacı vekili ve davalı vekilinin yüzüne karşı tefhimden itibaren 10 gün içinde temyizi kabil olmak üzere.....

Ben davayı takibin iptali talepli açmıştım. Ancak hüküm takibin durdurulması şeklinde verildi.(Şehir dışındaki duruşmaya yetki belgesi ile bir meslektaşım katıldı. Dosyaya hakim olmadığı için uyarıda bulunmamış)

Her ne kadar takibin durdurulması ve iptali aynı neticeyi doğuruyor gibi görünse de dosyada bulunan hacizlerin fekki açısından sorun çıkacağını düşünüyorum.

Malumunuz icra hukuk mahkemesi kararlarının infazı için kesinleşmesi zorunlu değil. Eğer mahkeme takibin iptali yönünde karar vermiş olsaydı ve davalı kararı temyiz etmiş olsaydı bile ben elimdeki kararla hacizlerin kaldırılmasını talep edebilecektim.

not: Daha önce takibin tedbiren durdurulmasını talep etmiştim ve mahkemece bu talebim uygun görülmüştü.

1-Sizce icra dosyasındaki hacizlerin kaldırılması için elimdeki hüküm yeterli midir?
2-İcra Hukuk Mahkemesi' nden şu aşamadan sonra hacizlerin fekki için bir talepte bulunabilir miyim?
3- Mahkeme gerekçeli kararda takibin iptaline karar verebilir mi?
4- Davalı 1 hafta içerisinde genel mahkemelerde alacak davası ikame etmez ise durdurmanın, iptali hükmünde sonuç doğuracağına yoruma katılır mısınız?

Saygılarımla