Mesajı Okuyun
Old 24-05-2016, 14:15   #1
Av. İrem

Varsayılan Kira bedelini düzensiz ve geç (ancak tam) ödeyen kiracıların TAHLİYESİ

Meslektaşlarım, merhaba.
Bir konuda kafam karışık karar veremiyorum yardıma ihtiyacım var.
Müvekkilin iki tane kiracısı var biri 10 senelik birisi 8 senelik..
8 senelik olanın, kira sözleşmesi ve tahliye taahhüdü yok ve kira bedelinde bu zaman zarfında rayice göre çok çok az (1 ya da 2 defa) artış yapılmış, kira bedellerini sürekli geç ya da peyderpey (aynı ay içinde farklı zamanlarda kısım kısım olmak üzere) ödüyor. Müvekkil kendileriyle uzlaşamadığını anlaşmalı çıkması için konuştuğunda "2-3 ay bedavaya oturup yani kira vermeden (başka borçları,ergi borçları olduğunu söylüyor) ondan sonra çıkabileceğini söylemiş.
Gelelim 2. kiracıya o da 10 senelik kira sözleşmesi ve tahliye taahhüdü (tarihsiz) var ve kira bedelinde bu zaman zarfında rayice göre çok çok az (1 ya da 2 defa) artış yapılmış, kira bedellerini sürekli geç ya da peyderpey (aynı ay içinde farklı zamanlarda kısım kısım olmak üzere) ödüyor. Ve kendisi kesinlikle tahliye etmek istemiyor. Anlaşmaya yanaşmıyor ödemelerinin de gecikmede olduğunu kabul etmiyor.
Tahliye için biraz araştırma yaptığımda kira bedelinin geç ödenmesinin başlı başına tahliye sebebi olmadığını belli başlı şartları olduğunu (bir senede iki kez geç ödenme/ öncesinde ihtarname gönderme/ ödeme içni 30 günlük süre verme) bunlarında şu anda bizim açımızdan vakit kaybı olduğunu düşünüyorum o nedenle bir yandan da kira artışı(tespit) davası açmayı düşündüm en azından belki davalaşma süreci tarafları yıldırır ve anlaşmayla tahliye ederler diye düşündüm. Çünkü geç ödenme sebebiyle tahliye yoluna girersek her an bedelin ödenmesi sebebiyle hak düşümü söz konusu olabilir ve kanunen öngörülen ödeme süresi çok uzun(30 GÜN) ödenmemesi halinde kiracılardan birinin zaten durumu kötü icraen tahliye edilecek olursa yaptığımız masraf yanımıza kalacak.
Son olarak da 10 senesini dolduran kiracıyı gerekçesiz tahliye etmeyi düşündüm ancak onda da kira dönemi Şubat ayında başladığı için ve 3 ay önceden bildirim gerektiği için şu anda o da bize uzak gelen bir çözüm yolu olacak. Müvekkil kati surette artık bu kiracılarla muhatap olmak istemediğini belirtti yani onun tarafından da her iki kira ilişkisinin de devamı mümkün olmayacak.
Alternatif çözüm yolları aklına gelen ya da bu süreci daha da kısaltacak bir yorumu olan meslektaşlarımın desteklerini bekliyorum. şimdiden herkese teşekkürler.