Mesajı Okuyun
Old 19-03-2007, 14:17   #5
Admin

Alıntı:
Kararda enterasan olan nedir ki; bina sakinlerinin huzuru nedeniyle mülkiyet hakkının kısıtlanabileceğine dair hem kanuni düzenleme ve hem de yargısal içtahat, Türk Hukuku'nda da var.

Lakin ecnebi olunca haber değeri mi oluyor?
Bence Türkiye'de kağıt üzerinde kalan o ilke uygulamaya geçince haber değeri oluyor.

Türkiye'de aidat ödememe veya bina sakinlerinin huzurunu kaçırma nedeniyle kişinin mülkiyet hakkının kaldırılmasına karar veren kaç karar var? Ben uygulamada sürekli aksi yönde kararlara rastlıyorum.

Alıntı:
ama olayda söz konusu apartman aidatının ödenmemesidir ve durumun mülkiyet hakkının önüne geçmesi
Bence olaya bir aylık yakıt parasının ödenmemesi şeklinde bakmamak lazım ve her ne kadar kararı görmediysem de, bu kararın da bu şekilde olduğunu sanmıyorum.

Ancak kat malikinin mali külfetleri gerçekten ciddi boyutlara ulaşabilir ve hatta bazen gayrımenkulün değerini bile geçebilir. Bir kat malikinin binada yapılan esaslı tadilatta hissesine düşen parayı + 2 yıllık aidati ödemediğini düşününüz ve bunun üzerine de 2 yıllık faiz ve/veya KMK'dan kaynaklanan aylık gecikme cezasını ekleyiniz, 2 sene sonunda ulaşılacak rakam gayrımenkulün değerine yakın olabilir.

Bu açıdan mülkiyet hakkının geri alınmasını gerektirecek kadar ciddi bir rakama da ulaşabilir.