Konu: Tapu tahsis
Mesajı Okuyun
Old 07-12-2015, 10:44   #4
avmelekcakmak

Varsayılan Tapu tahsis bedeli iadesi

Konuyla birebir aynı olmamakla birlikte alakali olması sebebiyle bu başlık altında sormak istedim.Ben mesleğe yeni adım atmış biriyim.O sebeple tecrübelerinize ihtiyacım var.1986 87 yıllarında il ozel idaresince tapu tahsis belgesi verilen alanlar var.aynı bölge 2014 yılında 18.madde kapsamında imara tabi oluyo.Bu bölge tek bir parselken belediyece şahısların işgal ettiği yerler parselleniyor ve ihale ile işgal eden kisilere satılıp tapulari veriliyor.Tapu tahsis belgesi olan alanlar tapuya çevrilme şartlarını taşıyor belli bedel ödenerek tapu tahsis belgesi alınmış. Şimdi ihale ile satılan bu parsellerin içinde 400 metrekarelik bedeli ödenmiş tapu tahsisli alanlar da var.Yani 400 metrekare için ihaleyle alinirken belediyeye tekrar bedel ödenmiş.Burada dikkat edilecek nokta tapu tahsis belgesi alınırken il özel idaresine bedel ödenmiş ihale ile alınırken belediyeye.Suan biz bu iki kere bedel ödenmiş olan 400 metrekarelik alanın il özel idaresinden bedel iadesini talep etmek istersek hangi davayı acmaliyiz.Hangi yolları izlemeliyiz.Yardımcı olursaniz çok sevinirim.Simdiden teşekkür ederim