Mesajı Okuyun
Old 04-12-2015, 11:07   #1
sıradanavukat

Varsayılan yetkisiz temsilcinin yaptığı satım sözleşmesi-karşılıksız çek

Müvekkil G, bir şirket ile satım söz(yazılı) yapıyor.(28.03.2012) Sözleşme resmi yapılmamış. Sözleşmeye göre daire bedeli 125 bin TL. Müvekkil 23 bin TL kredi çekerek ödeme yapıyor. 60 bin TL çek veriyor, kalan 43 bin TL'nin daire teslim edildiğinde verileceği kararlaştırılıyor. Sözleşmede kaşe üzerine imza atan Ş, şirket adına sözleşme yapmaya yetkili değil. Çek konusuna gelince, müvekkilin eşi, kendisine ait kooperatif hissesini B ye satıyor ve karşılığında 30 bin TL den 2 çek alıyor.(toplam 60 bin TL) Çeki düzenleyen A. Çek, yetkisiz temsilci Ş tarafından B'den alınıyor. Çekteki ilk ve tek ciranta Ş. Ş çekleri borçlu olduğu K ye veriyor. K çekleri ibraz ediyor ve çekler karşılıksız çıkıyor. dosyaya gelince; bu dava ilk olarak asliye hukukta sebepsiz zenginleşme davası olarak çek bedeli ve 23 bin TL için şirkete karşı açılıyor. Görevsizlik kararı ile Tüketici Mahkemesine gidiyor. Tüketici Mahkemesi, Ş yetkisiz temsilci olduğu için davayı pasif husumet yokluğundan reddediyor. Dosya şuan bizim elimizde ve temyiz aşamasında. Bu arada Ş için açılmış ceza davası var(dolandırıcılık). Ş beraat ediyor. Ancak duruşma tutanaklarında 23 bin TL ve çekleri aldığını kabul etmiş. Ben temyizden bir şey çıkmayacağını, tutanaklara dayanarak icra takibi yapılması gerektiğini düşünüyorum. Sizler ne düşünüyorsunuz sevgili meslek büyüklerim