Mesajı Okuyun
Old 21-11-2015, 16:26   #3
Av.Karahan

Alıntı:
Yazan Av. Can DOĞANEL
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=16365
Linkteki kararda ve İş Kanununun 21. maddesiyle ilgili içtihatların hemen hepsinde bu ifade geçiyor. Ancak kanun hükmü açık olduğundan bu hususta tereddüte düşüp, Yargıtay kararı isteyecek bir hakim olduğuna inanmak istemiyorum.

İşçinin Yargıtay onamasını tebliğ edilmeden önce bilmesine imkan bulunmadığından elbette kendisine ya da vekiline tebliğ ile öğrenmesi mümkün olacaktır.

Üstadım öncelikle yanıtınız için çok teşekkür ediyorum.

Davamız biraz karışık açıkçası, şöyle izah etmeye çalışayım müsadenizle. Kesinleştirilmiş işe iade kararı, vekil olarak tarafımıza tebliğ edildikten sonra davalı işverene, işe iade başvurusunda bulunduk. Ancak ihtarnamemiz adres değişikliği sebebiyle davalı işverene tebliğ edilmemiş olmasına karşın utanarak söylüyorum biz bunu gözden kaçırarak işçilik alacağı davamızı açtık. Yargılama sırasında, yaptığımız hatayı fark ettik ve çare olarak da, kesinleşme şerhli işe iade kararını davacı asile tesbliğe çıkararak tekrardan yasal süresi içerisinde davalı işverene işe iade başvurunda bulunduk. Şu an bir aylık işe başlatma süresi dolmak üzere, bu süre dolduktan sonra davamızı ıslah ederek tebliğ edilmeyen ilk işe iade başvurumuz yerine usul ve yasaya uygun olarak yapılan ikinci işe iade başvurumuzu davamızın yasal ve maddi dayanağı olarak ileri sürüp, bu şekilde davamızın kabulüne karar verilmesini sağlamaya çalışmaktayım.

Bu nedenle, ıslah dilekçem ile birlikte mahkemeye davayı ıslahta haklılığımı gösterir bir beyan dilekçesi sunarak söz konusu yargıtay kararına istinaden ıslah talebimin ve davamın haklılığını ortaya koymayı amaçlıyorum.

Saygılarımla.