Mesajı Okuyun
Old 06-11-2015, 14:23   #4
Av. Alper Soylu

Sayın meslektaşım Ömer Bey'in cevabının daha doğru olduğunu düşünüyorum. TBB adli yardım yönetmeliğinde bir düzenleme bulunmamaktadır.
Ancak 6. maddenin b fıkrasında
b) Adli yardım isteminin kabulüyle, gerekli iş ve işlemleri yapmak ve yürütmek üzere bir veya birkaç avukat görevlendirilir. Görev yazısının bir örneği de istem sahibine verilir ve gerekli bilgi, belge ve vekaletname ile birlikte görevlendirilen avukata başvurması istenir. Görevlendirilen avukat, görevlendirme yazısının, işe ve ilgiliye ait bilgi, belge ve vekaletnamenin, adli müzaheret istemi reddedilmiş ise iş için zorunlu masraf avansının kendisine ulaşması ile avukatlık hizmetlerini yerine getirmek yükümlülüğü altına girer.

Görevlendirilen avukatın yükümlülüğü, istek sahibinin hizmetin görülebilmesi için gerekli belge ve bilgiler ile avukatlık ücreti dışındaki zorunlu yargılama giderlerini vermemesi veya vekaletname vermekten kaçınması ile sona erer. Görevlendirilen avukat, bu durumu gecikmeden, kendisini görevlendiren adli yardım bürosuna ya da temsilciliğine bildirir.

Her ne kadar yönetmeliğin ilgili maddesinde başkaca bir avukata vekalet verilmiş olması düzenlenmiyorsa da kıyasen avukatın vekalet akdinin kendiliğinden sona ermesi ihtimali doğan durumun adli yardım bürosuna bildirilmesi doğru olacaktır.