Mesajı Okuyun
Old 24-10-2015, 14:35   #1
over

Varsayılan Kayıp Senet - İptal Problemi

Zaman ayıran tüm meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.

Müvekkil, borcu sebebiyle bir kişiye senet veriyor. Senette sadece meblağ kısmı doldurulup imzalanmış. Yani lehtar, tanzim tarihi, vade tarihi gibi kısımlar boş.

Üzerinden bir süre geçtikten sonra müvekkil ve şahıs bir sulh sözleşmesi imzalıyorlar ve karşılıklı olarak birbirlerini ibra ediyorlar. Sözleşmede tarafların birbirlerinden daha önce aldıkları senetlerin iade edileceği belirtiliyor. Müvekkil kendisindeki senetleri iade ediyor fakat, karşı taraf senedi bir türlü bulamıyor. "Kaybettim, bulamıyorum, bana güvenmiyor musun?" diyor.

Tabi ki güvenmemiz mümkün değil. Çünkü şahsa güvensek, kaybettiği senedi ele geçirecek 3. kişilerin ciro edip aleyhimize kullanması her zaman mümkün. Üstelik meblağ çok yüksek.

Karşı tarafın bizle her türlü işbirliğini yapacağına inanıyorum. Öyleyse bu sorun nasıl çözülebilir?

Karşı taraf zayi sebebiyle iptal davası açsın diye düşünüyorum ama, senedin fotokopisi dahi yok. Üstelik birçok kısmı boş. Bu haliyle ATM'lerde açılacak bir iptal davası ile senedin iptali mümkün müdür? En azından üzerinde tanzim tarihi yazsa .... tarihli ... bedelli senet diye talep edebiliriz fakat yazmıyor ve ama üçüncü kişi boş bu kısımları zaten dolduracaktır. Bu yüzden iptal davası açmamızın yararı olmayacağı kanaatindeyim.

Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.