Mesajı Okuyun
Old 13-10-2015, 09:15   #3
siloos

Soru

Alıntı:
Yazan Av. Saime Atakan
Çek Kanunu'nun "Diğer Ceza Hükümleri" başlıklı 7.maddesinde, "Tacirin ticarî işletmesiyle ilgili iş ve işlemlerinde, tacir olmayan kişinin çek defterini kullanarak çek düzenleyen ve düzenleten kişi altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır." hükmü düzenlenmiştir.
Fakat kanunda, tacir olmayan çekinin hamiline düzenlenemeyeceğine ilişkin bir hüküm yer almamaktadır.
Müvekkiliniz, tacir olmayan çeki kullanmış olabilir, ya da bankacı tarafından yanlış yönlendirilmiştir.
tacir çeki-hamiline tacir çeki- tacir olmayan çeki-hamiline tacir olmayan çeki nin taşıması gereken tüm özellikler açıkça düzenlenmiş olup, çeki inceleyerek herhangi bir usulsüzlük olup olamadığını tespit etmeniz size yol gösterecektir diye düşünüyorum.

Avukat Hanım
Öncelikle cevap verdiğiniz için teşekkür ederim. Devamla, çek bankaya teslim edilmiş ancak fotokopisine baktım, tacir çekinde ön yüzüne elle hamiline yazılıp arka tarafında cirolar var.
Bankacı tacir çeklerinde elle hamiline yazılamayacağını söylüyor inatla.
Müvekkil de tahsil için bu çeki bankaya ibraz ettiği için, ileride olası bir davada müvekkil firma da etkilenir mi? Benim asıl merak ettiğim ve ilgilendiğim husus bu, zira çek tahsil edilecek para müvekkilin hesabına geçecek. Tahsilattan dolayı bize bir etkisi olur mu?