Mesajı Okuyun
Old 02-10-2015, 12:54   #5
Av.Karahan

Alıntı:
Yazan Av.Hasan KAYA1
Sayın Av.Karahan İş Kanunu m.4' te sayılan İş kanunu kapsamı dışında kalan " tarım ve orman işleri"nden kasıt çalışan kişilerin bu işlerin üretim kısımında çalışması halinde bunların iş kanununa dahil edilemeyeceğidir.Ancak anlattığınız üzere müvekkiliniz bu işlerin 'üretim'inde bizzat çalışmayıp sevkiyatında,çuvallamasında vs. alanlarda bir iş gördüğü için burada müvekkiliniz İş Kanunu kapsamına giren bir işçi statüsündedir.

Sayın Av. Hasan KAYA,

Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak,İş kanunu kapsamı dışında kalan "tarım ve orman işleri"nden kastedilenin yalnızca bu işlerin üretim kısmındaki çalışmalar ile sınırlı olduğu konusundaki görüşünüze ne yazık ki katılamıyorum.

Hangi işlerin, kapsam dışında bırakılan " tarım ve orman işleri"nden sayılacağı İş Kanununun 111. maddesinde belirtilmiş. Her ne kadar istemesem de, somut olayda, müvekkilin yaptığı işlerinde aşağıda alıntılanan hüküm kapsamında görülebileceği düşüncesindeyim.

Saygılarımla.

Tarım ve orman işlerinden sayılacak işlerin esasları şunlardır:
a) Her çeşit meyveli ve meyvesiz bitkiler; çay, pamuk, tütün, elyaflı bitkiler; turunçgiller; pirinç, baklagiller; ağaç, ağaççık, omca, tohum, fide, fidan; sebze ve tarla ürünleri; yem ve süt bitkilerinin yetiştirilmesi, üretimi, ıslahı, araştırılması, bunlarla ilgili her türlü toprak işleri, ekim, dikim, aşı, budama, sulama, gübreleme, hasat, harman, devşirme, temizleme, hazırlama ve ayırma işleri, hastalık ve zararlılarla mücadele, toprak ıslahı, çayır, mera, toprak ve su korunması.