Mesajı Okuyun
Old 18-09-2015, 10:01   #1
infinity

Varsayılan İş kazası nedeni ile SGK'nın rücu hakkı ve hak sahipleri tarafından açılan derdest tazminat davası

Sayın meslektaşlarım, hepinize işlerinizde kolaylıklar diliyorum.

Bir davam hakkında görüşlerinize ihtiyaç duydum. Ölümlü iş kazası sonucu, ölenin mirasçıları tarafından işveren aleyhine maddi ve manevi tazminat davası açılıyor. Bu davada, dosya kusur tespiti için bilirkişide.

Bu arada, SGK tarafından da hak sahiplerine bağlanan gelirlerin PSD üzerinden rücu davası açıldı.

Haksahibi mirasçıların isteyebilecekleri maddi tazminattan, SGK tarafından ödenen tazminatın mahsup edilmesi gerektiğine şüphe yok.

Ancak, her iki dava da ayrı ayrı görülmekte iken, mahsup işlemi nasıl yapılıyor. SGK tarafından açılan rücu davasının, diğer davada bekletici mesele mi yapılması gerekir, yoksa davaların birleştirilmesi yoluna mı gidilmelidir. Yada, dava sonucu beklenmeden, SGK tarafından bağlanan gelirin PSD, SGK ya sorularak, bu değer doğrudan bilirkişi tarafından yapılan hesaptan mahsup mu edilir.

Daha evvel benzer davaları takip etmiş meslektaşlarımın tecrübelerini paylaşması benim için çok faydalı olacak.

Yardımını esirgemeyen meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.