Mesajı Okuyun
Old 08-09-2015, 12:13   #1
Av.Sait Köseoğlu

Varsayılan Tenkis davasında bir yıllık hak düşürücü süre üzerine

Merhabalar
Sorum hakkında genel olarak daha önce forumda çeşitli fikir alışverişi olmakla beraber verilen cevaplar benim sorumu tam olarak karşılayamadığı için siz değerli meslektaşlarıma sormak ihtiyacı hissettim bildiğiniz üzere tenkis davalarında 1 yıllık ve 10 yıllık olmak üzere iki hak düşürücü süre bulunmaktadır burada 1 yıllık süre öğrendiği tarihten itibaren diye geçmektedir peki bu öğrenme tarihi olarak uygulamada hangi durumlar kıstas alınmaktadır somut olay üzerinde anlatacak olursam muris 2008 yılında vefat ediyor vefat etmeden çok daha önce tek malvarlığı olan evini ise ikinci defa evlendiği eşi üzerine yapıyor. Daha sonraları vefat ettikten sonra ilk eşinden olma çocukları geriye bir ev kaldığını bu evin ise üvey annelerinin üzerine yapıldığını anlıyorlar ve sessiz kalıyorlar geçen ay yani ağustos 2015 te evin satılacağını öğreniyorlar ve bunun üzerine dava açmak ve haklarını almak için bana başvurdular var olan tek ev üzerine tapu tescilin iptali ve saklı payları oranı üzerinden yeni tescil davası açmayı düşünüyorum ancak bu öğrendiği tarihten itibaren 1 yıl ibaresi ne zaman başlar bu soruyu yönelttiğim bazı kişiler ölüm ve mirasın açılmasıyla başlar derken diğerleri daha sonraları saklı payları olduğu için dava açmaları yeterli yeterki daha önce herhangi bir resmi kuruma başvuruda bulunmamış olsunlar dedi mesleğe yeni başlamam, tecrübe eksikliği ve sorduğum kişilerin birbirlerine ters cevapları sebebiyle kafa karıştırıcı bir durum oluşturdu cevaplarınız için teşekkür ederim.