Mesajı Okuyun
Old 05-09-2015, 10:05   #11
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın meslektaşım,

Müvekkilinizin beyanı doğru mudur yoksa taraflı mıdır bilemiyorum. Fakat ben de bir meslektaşımın böyle bir işe tenezzül edeceğini düşünmek istemiyorum. Ancak eğer doğru ise vekaletnamede yetki olsa dahi davadan feragat edilebilmesi için bu yönde "yazılı talimat" ya da en azından daha sonra bir "muvafakat" alınması gerekirdi düşüncesindeyim. (Hızlıca bulduğum bir disiplin kurulu kararı : http://www.barobirlik.org.tr/DisiplinKarari355.tbb )

Eğer müvekkilinizin, davadan feragat edilmesi yönünde bir yazılı talimatı yok ise bu olguyu da dayanak ederek, elinizdeki diğer deliller ile birlikte gerekli yasal yollara başvurabilirsiniz. Zira bu durumda vekil, vekalet görevini kötüye kullanmış olacaktır. (Av.K.M.62)

Bir de kişisel görüşümü eklemek istiyorum. Hiçbir avukatın böyle ahlaki değerlere aykırı bir protokol yapıp da üzerine bir de protokole, yasal olmayan bu iş için aldığı sizin deyiminizle "rüşvet" niteliğindeki parayı protokole yazdıracağını düşünmüyorum. Dolayısıyla iş davalık olduğunda işin renginin değişeceğine, müvekkilinizin anlattığından çok farklı bir boyuta geçeceğine emin olabilirsiniz.

Böyle bir şikayete başvuracak olur iseniz İlgili Baro'ya o avukat hakkında şikayette bulunduğunuza ilişkin bildirimde bulunmanız gerekiyor. (Şikayet dilekçesinin bir örneğini de bildirim ekinde sunmanızı öneririm.)

Ben Baro'ya da şikayette bulunmanız gerektiği düşüncesindeyim. Baro aracılığı ile vekilin savunması alınacağından bu savunmadaki beyanlar sizin için yol gösterici olabilir. Bununla ilgili olarak Avukatlık Kanunu (m.134 vd.) ve ayrıca Avukatlık Kanunu Yönetmeliği'ni (m.63 vd.) inceleyebilirsiniz.

Bir de Genelgemiz var.(Avukatlar Hakkında Yapılan İnceleme ve Soruşturma İşlemleri Hakkında Genelge) Buyrunuz;
http://www.adalet.gov.tr/genelgeler/genelge_pdf/13.pdf

Ayrıca daha detaylı bilgi için Baro Disiplin Kurulu Kararlarını da incelemenizi öneririm. Baro sayfalarından bunlara ulaşabilirsiniz.

Bu arada bir dipnot olarak şunu belirtmek isterim; TBB Meslek Kuralları m.26 uyarınca "Hiçbir avukat, bir meslektaşının mesleki tutum ve davranışları hakkındaki düşüncelerini kamuoyuna açıklayamaz. Bu yoldaki şikayetlerin merci’i yalnız barolardır." denilmiştir. Bu nedenle bu süreçte sizin de belirtilen konuda gerekli dikkat ve özeni göstermenizi naçizane tavsiye ediyorum. Yoksa bir karşı atakla da karşılaşabilirsiniz.

Kolay gelsin,