Mesajı Okuyun
Old 04-09-2015, 10:17   #2
Av.09

Sayın parezer3447 FİKRİM;

EDİNİLMİŞ MAL REJİMİ uyarınca,
Edinilmiş mallar
Madde 219
- Edinilmiş mal, her eşin bu mal rejiminin devamı süresince karşılığını vererek elde ettiği malvarlığı değerleridir.

Bir eşin edinilmiş malları özellikle şunlardır:

1. Çalışmasının karşılığı olan edinimler,

2. Sosyal güvenlik veya sosyal yardım kurum ve kuruluşlarının veya personele yardım amacı ile kurulan sandık ve benzerlerinin yaptığı ödemeler,

3. Çalışma gücünün kaybı nedeniyle ödenen tazminatlar,

4. Kişisel mallarının gelirleri,

5. Edinilmiş malların yerine geçen değerler.

2011'DE MAL AYRILIĞINA GEÇMİŞLER

MAL AYRILIĞI
MadDe 243 - İspat, borçlardan sorumluluk ve paylı mülkün özgülenmesi konularında paylaşmalı mal ayrılığı rejimine ilişkin hükümler uygulanır.

PAYLAŞMALI MAL AYRILIĞI

Katkıdan doğan hak

Madde 249 - Eşlerden biri diğerine ait olup, paylaştırma dışı kalan bir malın edinilmesine, iyileştirilmesine veya korunmasına hiç ya da uygun bir karşılık almaksızın katkıda bulunmuşsa; mal rejiminin sona ermesi halinde, katkısı oranında hakkaniyete uygun bir bedel ödenmesini isteyebilir.
Aynı istem, paylaştırma dışı kalan malın yerine geçen değerler için de geçerlidir.

1990-2002 =Mal ayrılığı
2002-2011=Edinilmiş Mallara katılma
2011-Boşanma=Mal Aylığı

2002' den mal ayrılığına geçildiği tarihe kadar edinilmiş mal rejimine göre katılma alacağı, mal ayrılığı rejiminden boşanmaya kadar kısmı üzerinde ise TMK 249 uyarınca değer artış payı isteyebileceğini düşünüyorum.

Ayrıca evin 1/2'sinin üstüne tescilini istemesi mümkün değildir. Denk gelen parayı isteyebilir. umarım faydalı olur.