Mesajı Okuyun
Old 31-08-2015, 11:42   #1
Analiz

Varsayılan Gayrimenkul Devir Sözleşmesi-Aracı Firma-Cezai Şart Sorunu

Herkese iyi günler sayın meslektaşlarım.Sitede aradım ancak tam olarak aradığım yanıtı bulamadım.Şöyle ki;

M=Müvekkil
S=Satıcı/Mal sahibi
R=Gayrimenkul Danışmanlık Firması
R1=Gayrimenkul Danışmanı

Olay:

M internetten gördüğü bir restoran devri için R1 ile iletişime geçer ve 29.08.2015 tarihinde M-S ve R1 Arasında Alım-Satım anlaşması adında bir sözleşme düzenlenir (adi şekilde) ve M den 300 tl kapora alınır.Sözleşmede bulunan 2 madde aynen şöyle:

-Satış devir ve tescil işleminden vazgeçen taraf diğer tarafa 20.000 TL Cezai şart ödediğini şimdiden kabul eder.
-İş bu devir anlaşmasının yapılmasına R aracılık etmiş olup taraflardan her biri devir bedelinin ....+KDV tutarınıkomisyon ücreti olarak ödemeyi taahüt eder.Anlaşmazlık halinde sebebiyet veren taraf,komisyon ücretinin tamamı olan %6+KDV R'ye Cezai Şart olarak ödemeyi kabul eder.

Ancak M ertesi gün S'yi telefondan arayarak sözleşmeden caymak istediğini çünkü parayı denkleştiremediğini söyler.Akabinde R1 , M'yi arayarak 20.000 TL Cezai şartı ödemesini kaba bir dille kendisine söyler.

Sorular:

1-Sözleşmeden cayma hakkımızı kullanmak istiyoruz.Bunun bu tip sözleşmeler için bir süresi varmıdır?
2-Olayımızdaki Devir sözleşmesinin resmi şekilde yapılma zorunluluğu varmıdır? (varsa sanırım sözleşme hükümsüz kalacağından cezai şart da hükümsüz kalacak)
3-Gayrimenkulun teslim edilmemiş olması ve henüz olayın üstünden üç gün geçmiş olması lehimizemidir?
4-Konu ile ilgili Yargıtay kararı mevcut ise (tam olarak bu husus ile alakalı) yazabilirseniz sevinirim.

Açıkcası M bu cezai şartı vermek istemiyor.Konu ile ilgili bilgilerini paylaşan meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.
Saygılarımla.