Mesajı Okuyun
Old 30-06-2015, 11:19   #8
Analiz

Alıntı:
Yazan avktgzm
Sayın Analiz, cevabımı teşekküre layık görmeseniz de ben yine de sizi aydınlatıyım.
TBK 315/1. maddesinde kiraya verenin kiracıyı temerrüde düşürmesinden bahsetmekle, bir karar paylaşıyorum:
''BK.nun 260. maddesi uyarınca temerrüt sebebine dayalı tahliye davasını kiralayanın açması gerekir. Kiralayan durumunda olmayan malik veya kiralananı sonradan iktisap eden kimsenin, önceden kiracıya ihbar göndererek malik olduğunu, kira bedellerinin bundan sonra kendisine ödenmesini istemesi, bu sonuçsuz kalırsa şartlara haiz-temerrüt ihtarı tebliğ ettirmesi, ondan sonra dava açması gerekir. Dava hakkına ilişkin bu hususun mahkemece kendiliğinden gözetilmesi icabeder...''
6.Hukuk Dairesi
Esas: 1995/10426
Karar: 1995/10550
Karar Tarihi: 03.11.1995
Sinerji Mevzuat ve İçtihat Programı

Sayın avktgzm, sakın yanlış anlamayın üstadım hemen yazıp çıktığım için sizin mesaja bir şey yazamadım.Kusura bakmayın elbette okuyup yazı yazmanız bile benim için bir teşekkür sebebi.
Konu ile alakalı 2 sorum daha olacak:
1-BK 315 de öngörülen 30 günlük ödeme süresi ile ,örnek 13 deki 30 günlük ödeme süresi aynı şeyler midir?
2-Örnek 13 yolladık kira bedelleri ödenmedi ve yerin tahliye dilmesi için.Ayrıca kontratın feshi için BK 347 deki en az 15 gün önceden bildirim şartına uymak zorunluluğu varmı?Yani hem örnek 13+tahliye istedik buna mukabil en az 15 gün önceden evi boşaltması için ihtarname çekmeme gerek var mıdır?