Mesajı Okuyun
Old 01-06-2015, 16:10   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av. Göztepeli
Sn. Nevra hanım öncelikle yanıtınız ve bilgi paylaşımınız için teşekkürlerimi sunarım.

Olay tamamen anladığınız gibidir. Davayı B'ye yöneltmemin daha uygun olacağının farkındayım ancak parayı B'den tahsil etme olanağımız çok düşük olduğu C'ye yöneltebilmenin yöntemlerini arıyorum.

Eklemiş olduğunuz Yargıtay kararından ispat külfetinin C'ye geçtiğini anladım. Bu bağlamda C'nin ispat araçları neler olacaktır? Teslim yükümlülüğü maddi vakıa olduğu için tanık dahil her türlü delille ispatlayabileceğini düşünüyorum. Sizin fikriniz nedir?
HMK m.200'deki sınır vd. maddelerindeki istisnai durumlar dışında teslim olgusu tanık delili ile kanıtlanamaz (Müvekkilinizle C arasında satım akdi ilişkisi olmadığına dikkatinizi çekerim);
Yargıtay 19 HD, 23.2.2011 T., E-K: 2011/616-2349: "...davalının açık muvafakati olmadıkça teslim keyfiyetinin tanıkla ispatı mümkün değildir. Mahkemece bu yön gözetilmeden tanık beyanlarıyla yetinilerek yazılı şekilde karar verilmesi doğru görülmemiştir. Bu bakımdan irsaliyelerde ismi bulunan dava dışı S____ K____'ın davacının çalışanı olup olmadığı, davaya konu malların davalıya teslim edilip edilmediği konusunda davacıya davasını yasal delillerle ispat etmesi için süre verilip, toplanan deliller hep birlikte değerlendirilerek uygun sonuç dairesinde bir karar verilmesi gerekirken..."