Mesajı Okuyun
Old 25-05-2015, 16:05   #15
ecemefem

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın Meslektaşım,

1.TBK.m.102 vd. okunursa yararlı olur.

2.Fesih talebi
2.1.Talebin gerekçesi
2.2.Gerekçenin sözleşmeye, yasaya uygunluğu

3.Feshin sonuçları
3.1.Özel hükümler
3.2.Yasal hükümler

Şimdilik...
Kolay gelsin!

Üstadım öncelikle vermiş olduğunuz cevap için teşekkür ederim.Ancak affınıza sığınarak sormak istiyorum TBK 102 ve devamı demişsiniz ben Borçlar Kanunu 102 ve devamına baktım da ilişkilendiremedim. Yoksa ben mi yanlış bakıyorum ?
Bir de beni daha çok zorlayan konu biz sözleşmeyi ürünleri geç yolladılar, teknık destek vermediler, prımlerımızı ödemediler vs diyerek fesih ihbarnamesi yollayacağız. Ancak müvekkil bayi sözleşmede yazmasına rağmen rakip firma ürünlerinin satışını yapıyor ve karşı taraf da bunu biliyor (ama ses etmemiş bugüne kadar.) Ve sözleşmede şöyle bir madde bulunmakta: Bayinin, bu sözleşme hükümlerine riyaet etmememesi ve /veya ödemelerini vadesinde yapmaması halinde alınan teminat Bayiye yapılacak bildirimi müteakip .....irad kaydedilir. Bayi bu hususta itirazda bulunmamayı peşinen kabul etmiştir. ( şirket iki adet teminat mektubu vermiştir. (biri 100.000 TL diğeri de 50.000 TL değerinde) Biz sözleşmeyi fesih ettiğimizde karşı taraf direk siz sözleşmeye aykırı davrandınız temınat mektubunuzu paraya çeviriyoruz diyebilir mi? Sözleşmede ki bu maddeyi cezai şart olarak yorumladım yanlış mı yapıyorum?cezai şart isteme hakkı var mıdır? Böyle bir durumda cezai şart ne kadar belli değil yani bakıye alacağını da bu mektuptan mı alacak yoksa ayrıca mı ısteyecek ?? Dava açmadan direkt paraya çevirirse bızım yapabileceğimiz bir sey var mıdır?
bir de sözleşmeyi fesh etmemiz halinde BK 131. maddede belirtildiği gibi asıl borçla birlikte cezai şart teminat vb de sona erer mi yani biz karı taraftan önce sözleşmeyi fesh ediyoruz dersek karşı taraf artık siz sözleşmeye aykırı davrandınız teminat mektubunuzu paraya çeviriyoruz diyebilir mi ??
Bayağı karışık sordum şimdiden özür dilerim