Mesajı Okuyun
Old 04-05-2015, 09:25   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan av.m.ceyhun tutal
Sayın meslektaşım Yargıtay kira sözleşmesinde bulunan bu hükmü feshi ihbar süresi olarak kabul ediyor.
Sayın av.m.ceyhun tutal

Bir Yargıtay kararında benim görüşümü destekleyecek şöyle bir ifade var:

T.C. YARGITAY
6.Hukuk Dairesi
Esas: 2014/9733
Karar: 2014/11948
Karar Tarihi: 05.11.2014

"Sözleşmenin hususi şartlar bölümünün 4. maddesinde kontrat süresi bitmeden kiracı mecuru boşaltmak isterse 30 gün öncesinden sahibine haber vereceği, aksi halde kontrat süresi boyunca kirasını ödemekle yükümlü olduğu kararlaştırılmıştır. Davalı-kiracının kira süresi sona ermeden 06.10.2007 tarihinde herhangi bir yazılı bildirimde bulunmadan kiralananı tahliye ettiği anlaşılmaktadır. Kiracının kira süresi sona ermeden kira sözleşmesini tek taraflı olarak feshederek kiralananı tahliye etmesi durumunda kural olarak davalının sorumluluğu taşınmazın olağan şartlarda yeniden kiraya verilebileceği tarihe kadar olan süre ile sınırlıdır. Konu, 01.07.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6098 sayılı TBK.nun 325.maddesinde düzenlenmiş olup, buna göre kiracı sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarda gerekli çaba gösterilerek kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Ne var ki taraflar kira sözleşmesinin 4. maddesi ile erken tahliye halinde yeniden kiraya verme süresini otuz gün ile sınırladıklarından mahkemece kiralananın yeniden kiraya verilebilmesi için gereken makul sürenin sözleşmenin 4. maddesinde öngörülen otuz gün olarak kabul edilerek otuz günlük yoksun kalınan kira alacağına hükmedilmesi gerekir. Sözleşme hükümlerine aykırı olarak iki aylık yoksun kalınan kira alacağına hükmedilmesi doğru değildir."

Yukarıdaki karara bakılırsa erken tahliye konusunda:

- Eğer sözleşme maddesi kira süresi dolmadan önce erken tahliye hakkındaysa sözleşmeye göre karar verilir.

- Eğer sözleşme maddesi kira dönemi sonunda kiracının kira sözleşmesini yenilemeyeceğini bildirim süresi hakkındaysa TBK 325 uygulanır diye düşünüyorum.

Sizin davanızdaki sözleşme maddesini yazarsanız konu daha iyi aydınlanacaktır diye düşünüyorum.

Saygılarımla