Mesajı Okuyun
Old 27-03-2015, 00:37   #1
Av.Avcı

Varsayılan Ceza Mahkemesi Avukat Çağırabilir mi?

Defaatle yaşadığım ve artık benim için can sıkıcı hale gelmiş bir olay hakkında değerli görüş ve bilgilerinizi almak istiyorum.

CMK müdafii olarak soruşturma evresinde görev aldığım zorunlu müdafiilik kapsamında olmayan bazı görevlendirmelerin kovuşturma aşamasında müvekkil tarafımla iletişime geçerek avukat isteyeceğini belirtip duruşmaya gelmemi istiyor ben de duruşma günü gittiğimde bir mahkemede her seferinde aynı hakimin şu sorusuyla muhattap oluyorum ''Biz sizi çağırmamışız ki niye geldiniz?''

Öncelikle mahkeme avukat çağırabilir mi ben mahkemenin avukatlığını mı yapacağım bu nasıl bir sorudur. Mahkemenin böyle bir yetkisi olabilir mi ? Sanık avukat istediğinde mahkeme ben çağırayım veya ben çağırmak istemiyorum demek gibi bir yetkisi mi var hele ki soruşturma aşamasında müdafii talep etmiş sanık duruşmaya da gelmemi istemiş ve hazırda bulunan soruşturma safhasında müdafiim olan avukat ile savunma yapacağım dedikten sonra mahkeme buna engel olabilir mi? Niye hazırda bulundunuz deme gibi bir yetkisi var mı? Siz şimdi hazırda bulunmayın biz sanığa soralım eğer avukat istiyorsa sizi çağırırız deme yetkisi var mı ki bir olayda da beni dışarı çıkardı daha sonra sanığa sorunca sanık müdafii istiyorum deyince duruşma salonuna aldı. Bu nasıl bir usüldür. Avukatın sanığın gelmediği duruşmada dosyada vekaleti olmasa bile vekalet sunmak üzere süre isteyerek duruşmaya katılma hakkı varken ceza yargılamasında.

Yine biz sizi görevlendirdik mi gibi bir soru daha var ki mahkemenin avukat görevlendirme gibi bir yetkisi mi var ne zamandan beri bu görev Barolardan alınıp mahkemelere verildi bizim mi haberimiz olmadı. Sanık Avukat talep eder mahkeme de Barodan müdafi görevlendirilmesini talep eder. Avukat mahkemenin memuru değildir ki mahkeme avukat görevlendirebilsin.

Ben de rahatsızlık yaratan hakimin avukata karşı bu tutumları hakkında görüşlerinizi öğrenmek isterim.