Mesajı Okuyun
Old 24-03-2015, 17:05   #18
Ceşenkul

Konu eski ancak, hala ilgilenen arkadaşlara uyguladığım bir yöntemi önermek istedim:

Karşılaştığım olayda kesinleşmiş hükme göre kadın kendisi ve çocukları için toplam 2.000.-TL yoksulluk ve iştirak nafakası alıyordu. Ayrıldığı eşi ile geldiler, 50.000.-TL toplu para karşılığında nafaka ödenmemesi konusunda anlaşmışlar.

Ben sadece bu konuyu kapsayan bir anlaşma protokolü yaparak aynı anlaşmalı boşanma davası gibi yeni bir dava açtım. Protokolde ve dava dilekçesinde "nafakadan feragat" gibi bir ifade kullanmadım. Doğmuş ve doğacak nafaka alacakları karşılığında 50.000.-TL ödenmesi koşuluyla nafakanın kaldırılması konusunda anlaşıldığını ve bu konuda yeni bir hüküm verilmesini talep ettim. Hakim tarafları hazır etmem koşuluyla bir hafta sonrasına gün verdi.Duruşmada taraflara protokoldeki hususları onaylattı, kadına parayı alıp almadığını sordu,kadın parayı aldığını söyledi, biz de bankadan yaptığımız ödeme dekontunu ibraz ettik, talebimiz gibi karar vererek nafaka hükmünü kaldırdı.

Doğmuş ve doğacak nafakalar karşılığında bir bedel alındığında bence artık maddi hukuk anlamında bir feragatten söz etmek mümkün değildir.Bu irat şeklindeki bir ödeme yükümlülüğünün, tarafların uzlaşarak peşin bir ödemeyle ortadan kaldırılmasıdır.

Artık yolları ayrılan tarafların da yıllarca sürecek bir alacaklı-borçlu olma durumundan, zoraki bir hukuki ilişkiden kurtularak böyle bir seçeneği tercih etme hakları vardır.