Mesajı Okuyun
Old 17-03-2015, 21:27   #11
onur budak

Alıntı:
Yazan advokat34
Sayın Onur budak, ben de diğer mirasçıları davalı göstermiştim, dosyam hazırdı ama açmadan önce emin olmak istedim. Ortaklığın giderilmesi davasına benzettiysek te, şöyle bir şey kafama takıldı; madem 6537 sayılı kanun ile bu konuda özel bir düzenleme yapılmış ve ehil mirasçıya yasal bir hak tanınmış ve bu durum için diğer mirasçıların onayı veya rızası da gerekmediğine göre, diğer mirasçıları davalı göstermeye gerek var mı? Sonuçta mahkeme, kanunun belirttiği şartları haiz mirasçının ehil kişi olup olmadığına karar verecek, yani bir nevi tespit hükmü sözkonusu olacak. Bu hususlar tereddütlere neden oldu. Teşekkür ederim.

Sayın meslekdaşım,
Ama açılacak dava sadece bir tespit hükmü içermeyecek ki;

"Mirasçılar arasında anlaşma sağlanamadığı takdirde, mirasçılardan her biri yetkili sulh hukuk mahkemesi nezdinde dava açabilir. Bu durumda sulh hukuk hâkimi tarımsal arazi veya yeter gelirli tarımsal arazi mülkiyetinin;
a) Kişisel yetenek ve durumları göz önünde tutulmak suretiyle tespit edilen ehil mirasçıya tarımsal gelir değeri üzerinden devrine..."

böyle bir eda hükmünü de içerecek. Bundan dolayı diğer mirasçıların hasım olarak gösterilmesi gerektiği kanaatindeyim kolay gelsin