Mesajı Okuyun
Old 26-02-2015, 10:47   #2
av.birlik

TMK 713/2'ye bağlı olarak taşınmazın kazanımının gerçekleşme koşulları davasız ve aralıksız 20 yıl süre ile malik sıfatı ile zilyet olmaktır. TMK 713/5 ise "Son ilândan başlayarak üç ay içinde yukarıdaki koşulların gerçekleşmediğini ileri sürerek itiraz eden bulunmaz ya da itiraz yerinde görülmez ve davacının iddiası ispatlanmış olursa, hâkim tescile karar verir. Mülkiyet, birinci fıkrada öngörülen koşulların gerçekleştiği anda kazanılmış olur." diyerek söz konusu kişilerin 2. fıkradaki şartları taşımadığını ispat etmesi gerektiğine vurgu yapmaktır. Benim düşüncem dava açıldıktan sonra tescili yaptıran kişileri davaya davalı olarak dahil etmeniz ve taşınmazın bulunduğu yerde yaşlıca birini müvekkilinizin, taşınmazda 1980 yılından beri malik sıfatı ile zilyet olduğuna dair tanık olarak dinletmeniz. Tapu kaydında T oğlu B'nin (eğer soyisim yok ise) kim olduğunun anlaşılamayacağını düşünüyorum. Hatta bu konuda tanığın da o civarda öyle birini tanımadığına, kim olduğunu çıkaramadığına dair beyanı da işinizi kolaylaştırır diye düşünüyorum. İyi çalışmalar dilerim.