Mesajı Okuyun
Old 22-02-2015, 17:42   #1
Law is life

Varsayılan ceza davalarında hükmedilen vekalet ücretinin icraya konulması

Merhabalar;
Takip ettiğim bir ceza davasında müvekkilim ve tartışma yaşadığı diğer kişi hakkında her ikisi de mağdur-sanık olarak kamu davası açıldı. Dava sonunda müvekkilim bir suçtan mahkum oldu ve hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildi, vezgeçme nedeni ile de bir suçtan düşme kararı çıktı. Diğer mağdur-sanık hakkında ise bir suçtan beraat diğer suçtan düşme kararı verildi. HAGB kararı itirazın reddi neticesinde kesinleşti. Beraat kararı yönünden ise kararı temyiz ettik ve dosya halen Yargıtay'da. Ancak karşı taraf avukatı lehine hükmedilen vekalet ücreti icraya konulmuş, icra emrini yeni tebliğ aldım. Ceza Mahkemeleri tarafından verilen vekalet ücretlerini hüküm kesinleşmeden icraya koyamıyoruz. Ancak bu şekilde Aynı anda HAGB ve beraat karar verilen hükümler açısından vekalet ücretini takibe koymak için hükmün tamamının kesinleşmesi mi gerekir yoksa HAGB'nin kesinleşmesi yeterli midir? Yapmış olduğum araştırmalar neticesinde doyurucu bir içtihat bulamadım. Konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarım var ise yardımlarını rica ediyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.