Mesajı Okuyun
Old 19-02-2015, 09:36   #1
av.Nazlııı

Varsayılan Menfi Tespit Mi Sebepsiz Zenginleşme Mi

Herkese Günaydın. Benim şu şekilde bir sorum olacak. Müvekkilim A, B'ye ait dükkanı kiralamış ve orada fırıncılık yapmaktadır.Daha sonra maddi olarak zor duruma düşünce fırının işletmesini bir başkasına devretmeyi düşünmüştür. Dükkan sahibi B ile bu hususu görüşmüş, B de fırının başka birine devrinin mümkün olduğunu ifade etmiştir. Müvekkil A da üçüncü bir kişiye fırının işletmesini 80.000 TL'ye devretmiştir.
Devirden sonra Üçüncü kişi fırına yerleşmeden dükkan sahibi B devirden vazgeçtiğini , böyle bir duruma razı olmayacağını ifade etmiştir. Müvekkil de üçüncü kişiden aldığı 80.000 TL ile borçlarını ödediği için ona verecek parası kalmamıştır.Dükkan sahibi de bana 17.500 TL'lik senet verirsen dükkanın devrine izin veririm demiş. Müvekkilim de üçüncü kişiye parasını geri ödeyemeyeceği için bu duruma razı olmuştur. 2.500 TL bedelli 7 tane senet imzalamıştır.Dükkan sahibi de şimdi senetleri icraya koymaya başlamıştır.
Bu durumda ben menfi tespit davası açarak müvekkilin herhangi bir borcu olmadığını bildirmek istiyorum ancak elimde ispata yarayan herhangi bir belge bulunmamaktadır.
Yoksa temel ilişkiden bir alacak hakkı doğmadığı halde kambiyo alacağının istenmesinin sebepsiz zenginleşme olduğu için sebepsiz zenginleşme davası mı açmalıyım?