Mesajı Okuyun
Old 13-03-2007, 12:16   #6
av. ümit kurt

Arkadaşlar,

Devirden kastım: Limited şirket payları tamamen yeni paydaşlara devredilmiş...Ancak devir tarihinden yaklaşık bir yıl kadart önce eski paydaşlarca imzalanmış ( büyük paydaş "A" aynı zamanda şirket müdürü) bir sözleşme var...

Bu sözleşmeye göre yine devir tarihinden önce kesilmiş bir fatura var...Ltd. şirket bunu ödememiş ancak devir tarihinde bu şirket kayıtlarında görünüyor....

Aynı sözleşmede cezi şart hükmü de var ve yeni devralan yönetim bu sözleşmeyi ihmal ediyor ve neticede 3. şahıs tarafından açılan davada hem fatura alacağı hem de cezai şarta hükmediliyor...karar kesinleşiyor...

Dava dosyasına göre XYZ Ltd.e usulüne uygun tebligat yapılmış...buna rağmen ne davaya cevap vermişler ne de duruşmalara katılmışlar...

Burada şirketi devralanın eski alacaklardan sorumlu olduğu ve önceki sözleşmelerden de sorumlu olduğu aşikar...Ancak salt rücu ilişkisinin varlığına dayanarak, yani hisse devir sözleşmesindeki bu rücu kaydına

Alıntı:

"...Mart 2004 tarihinden önce "gerçekleşmiş" ve vade tarihleri ...Temmuz 2004'ten sonra sonra olan XYZ Ltd ve buna bağlı KLM restorant borç ve ödemeleri doğrudan A'ya aittir."

dayanarak davayı ihmal etmesi, bırakın ihbarı, davaya kendisinin dahi katılmaması ağır bir ihmal değil midir? en azından cezai şartın rücu edilmesi bu anlamda hakkaniyete aykırı olmaz mı? fikir yürütüyorum..

İlginiz için teşekkürler..

Ümit Kurt