Mesajı Okuyun
Old 29-01-2015, 18:39   #1
Avukat Kaya

Varsayılan Şirket adına satış sözleşmesi imzalayan yetkisiz temsilci

İyi günler değerli meslektaşlarım. Bir konuda düşüncelerinizi almak istiyorum.

Müvekkilin elektrik malzemesi satan bir dükkanı bulunmaktadır. A anonim şirketi, müvekkilden priz, lamba, avize vs. malzemeleri temin ederek fabrikasında yer alan odalara monte etmesini istemiştir. Bunun üzerine müvekkil, A anonim şirketinin ilgili destek hizmet birimi yetkilisi ile sözleşme imzalamıştır. Sözleşme bedeli (malzeme bedeli + montaj bedeli) 40.000 TL'dir. Sözleşme doğrultusunda müvekkil İstanbul'daki üretici firmadan yaklaşık 30.000 TL bedelle malzeme satın almıştır. Satın aldığı malzemeleri destek hizmet birimindeki başka bir yetkilinin imzasını alarak fabrikaya teslim etmiştir.

Aradan geçen bir aylık süreye rağmen müvekkil montaj için çağrılmamış, bunun üzerine müvekkil fabrikaya gitmiştir. Cevaben, destek hizmet biriminde çalışan (müvekkil ile sözleşme imzalayan) kişinin fabrikayı dolandırdığını, bu nedenle kişinin yaptığı sözleşmeleri kabul etmediklerini öğrenmiştir.

Şahıs fabrikayı temsilen müvekkil ile sözleşme imzalamıştır. Ancak fabrika tarafından bu şahsa verilen özel bir yetki veya vekaletname olduğunu düşünmüyorum. Yetkisiz temsil söz konusu olabilir. Müvekkilin, parasını alamaması nedeniyle A anonim şirkete kestiği herhangi bir faturada bulunmamaktadır.

Sizce değerli meslektaşlarım somut olaya uygulanması gereken kanun hükmü hangisidir. Bu olayın çözümü nasıl olacaktır.? Konu ile ilgili tecrübe sahibi meslektaşlarımın yardımlarını diliyorum.

İyi çalışmalar