Mesajı Okuyun
Old 09-01-2015, 10:58   #2
Av.Işık

Sayın Meslektaşım,

" 5393 S.K. m.15/son: "İcra dairesince haciz kararı alınmadan önce belediyeden borca yeter miktarda haczedilebilecek mal gösterilmesi istenir ve haciz işlemi sadece gösterilen bu mal üzerine uygulanır. On gün içinde yeterli mal beyan edilmemesi durumunda yapılacak haciz işlemi, alacak miktarını aşacak veya kamu hizmetlerini aksatacak şekilde yapılamaz." hükmü gereği belediye süresinde mal beyanında bulunduğundan kendi seçeceğiniz mallara haciz konulmasını talep edemezsiniz gibi yorumladım. Kötüniyet olgusu olayınızda çok açık görünüyor lakin, kötü niyet/ alacaklının zararına takibi sürüncemede bırakma gibi nedenlere dayalı olarak yapacağınız şikayetler mahkemeden olumsuz neticelenir diye düşünüyorum. Kötü niyet iddiasıyla değil de ; 6552 sy.yasa ile eklenen hükümde "yeteli mal beyan edilmemesi durumunda" ibaresinden yola çıkarak,biraz masraflı bir yol olacak ama, taşınmazların kıymet takdirlerini yaptırdıktan sonra kıymetin düşük olması ve/veya takyidatlarına göre size sıra gelmeyeceğinden borcu karşılamayacağını belirterek, yeni haciz talebinde bulunmalısınız. Bu talebin reddi neticesinde şikayet yolundan olumlu netice alınabilir diye düşünüyorum.

İyi Çalışmalar..