Mesajı Okuyun
Old 12-03-2007, 16:07   #10
Avukat Nevzat Kaya

Davalı vekilinin etik ya da yasal bir sorumluluğu olduğunu düşünmüyorum.
Konunun avukatlık etiği ya da hukuk etiği ile ilgisi olduğunu da düşünmüyorum. Davalı vekilinin azilden hiç haberdar olmadığını kabul ediyorum.
Yapılan bu tür bir tebligatın yasal olup olmadığı ve süreyi işletip işletmeyeceği üzerinde duruyorum.
Bu olay hukuk sistemimizde tekerrür edebilir. Bu nedenle yasal olarak çözülmesi gereken bir sorun olarak değerlendirmek gerekir. Yani somut olaydan tamamen bağımsız olarak değerlendirmeliyiz. (Bu konuda bir Yargıtay kararı var mı bilemiyorum.)
MK md. 2/1, bütün hukuki ilişkilerde dürüst davranma ilkesini koymuştur. (MK md.3'te konumuza esas alınabilir.) Bu kural gereğince bu tür bir davada, kararın, dosyaya vekaletname ibraz etmiş son vekile tebliğ edilmesi gerektiği ve bunun da yasal zorunluluk olduğu kanaatindeyim.
Avukatların zaafları ve hataları sonucu uğranılan zararları telafi etmek üzere mesleki sorumluluk sigortasının bir an önce getirilmesi gerektiği bu vesileyle bir kez daha ortaya çıkmış bulunmaktadır.
Zira her meslektaşımızın hata yapma riski vardır ve bu nedenle müvekkilllerin uğradığı zararların bu sigorta vasıtasıyla telafisi gerekir.
Saygılarımla