Mesajı Okuyun
Old 19-12-2014, 14:25   #10
yigiturk

Karşı vekalet müvekkile tahsis edilen bir vekalet ücretidir. Ancak av. kanunu 164 e göre avukatın oluyor. Yani karşı vekalet ücretini müvekkil avukatına verdiğine göre karşı vekalet ücreti için müvekkile makbuz kesilmesi gerektiği görüşüne katılıyorum. Makbuz müvekkil şirket ise stopajlı değil ise stopajsız düzenlenmelidir diye düşünüyorum. Ancak şöyle bir durum ortaya çıkıyor örneğin 3000 TL karşılığında müvekkiliniz ile anlaştınız ve ceza mahkemesinde bir şikayetini takip ettiniz. Sanık mahkum oldu sanıktan tahsil edilmek üzere katılan taraf olarak 1500 TL vekalet ücretine hak kazandınız. Gittiniz bunu icraya koydunuz ve tahsil ettiniz. Şimdi müvekkile kesilmesi gereken makbuzları düşünelim peşin aldığınız 3000 TL için bir makbuz kesiyorsunuz, tahsil ettiğiniz 1500 TL için ayrıca bir makbuz kesiyorsunuz, icra karşı vekaleti için 250 TL ayrıca kesiyorsunuz, bir de müvekkilinize (bedava icra takibi yapamayacağınıza göre) icra takibi için asgari 250 TL vekalet ücreti için makbuz kesiyorsunuz. Yani bir işte toplam 4 adet mi makbuz kesiyoruz ? Ben mi yanlış hesapladım