Mesajı Okuyun
Old 12-12-2014, 22:00   #3
Batu Han

Bu günkü çalışmalarımdan sonra vardığım noktayı anlatayım.

Pazartesi Ankara'ya bakanlığa gidip teknenin devlete satışı için yapılan ödemenin makbuzunu alıcam.

Elimdeki protokolle birlikte düşününce borcun kapandığı sonucu ortaya çıkıyor.

Fakat İİK md 33/2'ye göre bakanlıktan alacağım belge her ne kadar tasdik edilmiş belge niteliğinde sayılabilse de, takibi bu ödemeye bağlayan protokol adi yazılı olduğu için bir sonuç alabileceğimi düşünmüyorum.

Takip açılırken kullanılan senedin teminat amacıyla verildiği gerekçesiyle şikayet yoluna başvursam diyorum... Zira kambiyo senedi vasfını kaybediyor senet o zaman, ancak burada da 5 günlük şikayet süresi kaçalı neredeyse 1 sene olmuş...

Ancak hukuk böyle bir durumda çözümsüz olmamalı. Önümde hafta sonu var. Oturup İcra ve İflas Kanunu'nu baştan sona okumayı planlıyorum. Bu arada bol bol Yargıtay Kararı bakarım. Bir çıkış yolu bulabilir miyim bilmiyorum.

Bulamazsam ihalede usulsüzlük aramaktan başka çarem kalmıyor. İhaleyi iptal ettirebilirsem kazanacağım vakitte ödemeyi ispatlamam mümkün olacaktır.

Sanıyorum şu aşamada aklına çözüm yolu gelen bir meslektaşım yok.

Alıntı:
Yazan SALİH ZEKİ BAYTEN
İcra mahkemesine takibin durdurulması istemli İİK.33/2 md. istinaden dava açın. İcra takibinden sonra ödemenin yapılması sebebiyle de, şikayet için süreye tabi değilsiniz.Protokolu de ibraz ederseniz,mahkemeden takibin durdurulması ile satışın durdurulmasına dair karar alabilirsiniz. Yargılama sonunda da,takibin iptaline dair kararı, alırsınız.

Salih Bey hemen hemen aynı anda attık mesajları o yüzden sizinkini okuma fırsatım olmadı. Mesajıma ekleme yapayım cevaben. 33/2'nin " Bunlardan itfa veya imhale dayanan istekler mutlaka noterlikçe re'sen yapılmış veya tasdik olunmuş belgelere veya icra zaptına istinat ettirilmelidir." ibaresi bu maddeyi kullanmamı engelliyor. Çünkü teknenin borç karşılığı devredildiğine ilişkin protokol ve bu borcun teknenin devlet tarafından satın alınmasıyla ortadan kalkacağına ilişkin madde adi yazılı belgede yer alıyor.