Mesajı Okuyun
Old 12-12-2014, 11:30   #1
Batu Han

Varsayılan Ödemeye rağmen takibe devam eden ve gayrımenkul satışı yapmak üzere olan alacaklı

Çok hızlı çözüm bulmam gereken bir olay geldi az önce.

Önce olayı anlatayım.

1) Müvekkilim 75 bin lira borç para alıyor. Fakat parayı verecek olan kişi diyor ki önce bana 120.000 liralık bir senet ver. Ben bu senetle icra takibi açıp senin evine haciz koydurayım. Sonra parayı veririm. Aralarında anlaşıyorlar ve adam takibi açıp haczi koyduruyor.

2) Takibin açılmasından sonra taraflar aralarında bir protokol yapıyorlar. Müvekkilimin devletten, resmi sicile kayıtlı bir malı karşılığı alacağı 110.000 TL para var. Kayıtlı mal ve alacak da borca karşılık icra takibini açan şahsa devredilmiş. Bu protokolde borcun 75.000 TL olduğu, icra takibinin teminat olarak açıldığı, 75.000 TL'nin 2013 kasım ayında alacaklıya devredilen resmi sicile kayıtlı mal karşılığında devlet tarafından ödeneceği yazılıyor. Bu ödemeden sonra haczin kaldırılacağı da yine protokolde var. Ve yine alacaklı 110.000 TL'nin 75.000 TL'sini alıp bakiye alacağı iade edecek protokole göre. Not: Sicile kayıtlı malın devri adi yazılı sözleşmeyle mümkün.

3) Devlet ödemeyi 10 ay gecikmeli yapıyor. Ama 10 ay gecikmeli de olsa takip alacaklısı ödemeyi alıyor. Bu arada alacaklı takibe devam ediyor ve müvekkilimin evini satışa çıkarıyor. Ödemeye rağmen de takibi durdurmuyor. Müvekkilim çevresinden kimseye durumu anlatamıyor. Az önce bıçak kemiğe dayanınca elinde protokol ile bana geldi. 12 gün sonra gayrımenkul satışı var. Ödemenin yapıldığı banka ve hesabı biliyoruz. Ancak dekont elimizde yok. Fakat sicile kayıtlı malın devlete devredildiğine dair resmi belge elimizde.

Sizce öncelikle satışı durduracak ne yapabilirim? İİK 71, 33 var, fakat bu olay biraz daha fazlası. Pazartesi hukuki işlemlere başlayabileceğim düşünülürse önümde çok kısa bir süre kalıyor. Desteklerinize ihtiyacım var sayın meslektaşlarım. Hukukun bu alanında hemen hemen hiç dava kabul etmedim ve tecrübesizim. Fakat bu davayı bazı insan ilişkilerinden dolayı kabul etmeye mecbur kaldım. Bana tecrübelerinizi aktarırsanız çok sevinirim.