Mesajı Okuyun
Old 12-11-2014, 10:52   #3
Av. Tulse

Alıntı:
Yazan Varol
Merhabalar sayın meslektaşlarım,çok fazla karşılaşmadığım bir durumla karşılaştığım ve bu konuda güncel bir bilgi bulamadığım için sorma gereği duydum.
Davacısı olduğumuz ve lehimize sonuçlanan bir hukuk davası karşı taraf sadece dosya karar ve esas nosu ile karar tarihinin bulunduğu "... karar nolu kararını kanuni süresi içerisinde tehir-i icra talepli olarark temyiz ediyoruz, gerekçeli temyiz layihamızı bilahare bildireceğiz." şeklinde bir temyiz dilekçesi vermiştir. tebligatla ilgili sıkıntılar sebebiyle dilekçe henüz bize tebliğ edilmedi ve aradan yaklaşık 2 ay gibi bir süre gecti.Gerekçeli bir dilekçe de henüz sunulmadı. Kendi görüşüm bunun temyiz dilekçesinin unsurlarını taşımadığı bir çeşit süre tutum dilekçesi olduğu yönünde.19.Hukuk Dairesi
Esas: 2002/4552 nolu 2003 tarihli bir kararında benzer bulduğum bir karar vermiş ancak üzerinden çok süre geçtiği ve kanun değişikliği olduğu için birebir bağlantı kuramıyorum.Tamamen oyalama amaçlı olduğunu düşündüğüm bu dilekçeyle ilgili varsa geçerli olma sebebini ya da farklı düşüncelerinizi alabilirsem sevinirim.İyi çalışmalar

Meslektaşım, bu tür bir temyiz dilekçesi genelde kararın yazılmadığı ancak süre olarak kısıtlı olan durumlarda (örn: icra hukuk mahkemelerinde) karşılaşılan bir uygulamadır. Konuyla alakalı Yargıtay kararına rastlamadım ancak davalı tarafın dilekçesinin temyiz dilekçesi niteliğini taşıdığı kanaatindeyim. İyi çalışmalar.