Mesajı Okuyun
Old 06-11-2014, 01:55   #2
Av. Ümit

Sayın meslektaşım, normal şartlarda haklılık durumu davanın açıldığı zamanki şartlara göre belirlenir. Dava açıldıktan sonraki dönemde dava konusunun ifa edilmesi halinde, davanın konusuz kaldığından karar verilmesine yer olmadığına ve davanın açılmasına sebebiyet verildiğinden davalının yargılama giderlerine mahkum edilmesine karar verilmesi gerektiğini düşünebiliriz.
Ancak bahsini ettiğiniz olayda, normal şartlardan farklı bir durum varmış gibi algıladım. Müvekkilinizin beyanı "alacağım bulunmadığından" veya benzer bir ifadenin devamında "davadan feragat ediyorum" şeklinde devam ediyorsa, mahkeme feragat nedeniyle davanın reddine karar vermiş olabilir mi acaba? O halde, tarifenin 6. maddesi gereğince yargılama giderlerine mahkum edilmiş olması da muhtemel.
Bunun sonucu olarak, daha önce tahsil edilen vekalet ücretinin iadesi de gündeme gelebilir. Bunun bir önemi var mı bilmiyorum ama, tahsil ettiğiniz vekalet ücreti nedeniyle şahsi sorumluluğunuz olduğunu düşünmüyorum. Tahsilatı müvekkil adına yaptığınızdan, iadesi gereken vekalet ücretinden de müvekkiliniz sorumlu olacaktır kanaatindeyim.
Saygılarımla