Mesajı Okuyun
Old 30-09-2014, 16:21   #17
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan av.nesrinzeyneb
ben ilk kez bir evlat edinmeye ilişkin dava açacağım. ancak nasıl yapacağım bilemedim. evlat edinmek isteyenler yurt dışında yaşıyor karı koca beraber. yasa 1 yıl beraber yaşama şartı arıyor. acaba evlat edinecek ebevynlerden biriyle Türkiyede yaşadı desek olur mu? davayı kime yöneltmem gerek çocuğun öz anne babasına ve nüfus müdürlüğüne mi? çocuğu evlat edinmek istenen diye belirtmem mi gerekir acaba? tanık dinletmeye gerek var mıdır. yardımlarınızı bekliyorum. konu hakkında hiç bir fikrim yok. aile mahkemesinde açılması gerektiği hususunu da sizden öğrendim şimdi. kolay gelsin çok teşekkur ederim

Medeni Kanun’un 305. maddesi “evlat edinilecek küçüğün evlat edinen tarafından 1 yıl bakılıp eğitilmiş olmasını” ve 306. maddesi de “eşlerin ancak birlikte evlat edinebileceklerini, ve de eşlerin beş yıldan beri evli veya 30 yaşını doldurmuş olmalarını” şart koştuğuna göre; eşlerin birlikte evlat edinmesi zorunluluğu nedeniyle her ikisinin birlikte evlat edinilecek küçüğü 1 yıl bakmış ve eğitmiş olmaları aranacaktır ki; bu hususu öncelikle mahkeme tarafların dilekçenizde belirteceğiniz yerleşim yerlerinde (birden fazla yer yazılabilir) kolluk marifetiyle araştıracaktır. Siz de tanık beyanı ile bunu ispat edebilirsiniz; bu yüzden tanık deliline mutlaka dayanmalısınız. Dava dilekçesinde evlat edinilmek istenen küçüğün ad soyadı ile kimlik bilgisi “evlat edinilmek istenen” olarak belirtilmeli, evlat edinilmek istenenin anne ve babası da “davalı” olarak gösterilmelidir; zira küçüğün anne ve babasının rızası aranacaktır. Ancak nüfus müdürlüğü davalı olarak gösterilmez; taraf sıfatı yoktur.