Mesajı Okuyun
Old 26-09-2014, 14:21   #3
ugurtrbrs

Alıntı:
Yazan Av.Hülya IŞIK YILDIRIM
Burada ispat hususu önemli olan.Müvekkilinizin elinde söz konusu durumu kanıtlamaya yeterli ne gibi deliller var? Parayı elden mi vermiş ,banka hesabına mı yatırmış? Tanık vs. hususlar da mevcutsa bence açılmasında bir sorun teşkil etmez.Bir diğer seçenekte tasarrufun iptali davası sonrası katılma payı alacağı davası açmanız olabilir.

Cevabınız için teşekkür ederim Avukat Hanım. Delil konusunda tanıklarımız var ve yazılı delile gerek olacağını sanmıyorum; zira karı-koca arasında senetle ispat şartı aranmıyor. Önce tasarrufun iptali davasını nasıl açabiliriz onu anlayamadım. Başlatılmış bir takip ve alınmış bir aciz vesikası yok çünkü. Benim kafamı karıştıran husus, katılma payını neye ilişkin olarak talep edeceğiz? Ortada resmiyette borçlu adına kayıtlı bir iş yeri yok ki iş yerine ilişkin katılma payı talep edelim. Katılma payına ilişkin dava açıp, ön sorun olarak iş yerinin muvazaalı bir şekilde üçüncü kişi adına kayıtlı olduğunu ispatlayıp sonra mı katılma payı talep edeceğiz; yoksa sıradan bir alacak davası açarak mal rejimi hükümlerine dayanabilir miyiz?