Mesajı Okuyun
Old 24-09-2014, 20:02   #2
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan burakkoca
Müvekkil hazır beton firması, kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapan bir müteahhit ile (şahıs şirketi) hazır beton satımı konusunda (sözleşmede "hazır beton satış protokolü" yazmaktadır) belirli şartlarda anlaşmışlardır. Bu sözleşmeye göre müvekkil alıcıya sadece hazır beton verecek; hazır betonun kalıba yerleştirilmesi esnasındaki işçilik ve kalıp işçiliği müvekkil sorumluluğunda olmayacaktır. Dökülen betonlardan birinde beton basınç dayanımı ile sıkıntı yaşanmış ve konu yargıya taşınmıştır. Davacı müteahhit dava dilekçesinde de açıkça "davalıdan C-20 cins hazır betonun SATIN ALINMASI konusunda anlaşmışlardır." şeklinde belirtmiştir. Fakat daha sonra (5.celseden sonra) eser sözleşmesi olduğunu iddia etmektedir ve mahkeme hakimi de olaya böyle bakmaktadır. Tüm bu bilgiler karşısında müvekkil ile müteahhit arasında alım satım sözleşmesi mi vardır yoksa eser sözleşmesi mi vardır? Nitekim eser sözleşmesinden bahsetmek için ortaya bir eser meydana getirmek gerektiği görüş ve kanaatindeyim. Şayet alım satım sözleşmesi ise bununla ilgili bildiğiniz bir yargıtay kararı var mıdır? (Ben çok uğraştım ama bulamadım. Daire, esas ve karar numaralarını vermeniz dahi yeterli olacaktır.) Şimdiden emeğiniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim

C-20 cinsi hazır beton, özel siparişe konu olmadan belirli ölçülerde ve standartta üretilip, satılan bir ürün ise, alım satım; özel siparişe göre farklı ebatlarda üretilip teslim edilen bir ürün ise eser sözleşmesi olur kanaatindeyim.

Sizin anlatımızdan, C-20 cinsi denilen hazır beton, ölçüleri önceden belli ve standart olan satıma hazır ürün olarak anlaşılmakta... Yani satım akdine benzemektedir.