Mesajı Okuyun
Old 08-09-2014, 16:59   #40
MiMi

Herkese merhaba, konu eski ama derdimiz taptaze ve yeni
Ben İzmir'de yaşıyor ve Avukatlık yapıyorum. Bundan önce Antalya'da da çalıştım. Antalya'da olduğum dönemde hiçbir şekilde bir yetki belgesini "harçlandırmadım." Hiçbir Mahkeme veya Savcılık tarafından böyle bir talepte de bulunulmadı. Fakat İzmir'de yetki belgesini harçlandırmamanız imkansız. Dava açarken vekaletname ile birlikte sunsanız dahi fark etmiyor, hem vekaletname hem de yetki belgesi için ayrı ayrı baro pulu ve vekalet harcı alınıyor. Hatta, işini layıkıyla yapanları tenzih ederim fakat 3,80-TL olan vekalet suret harcını 4,00-TL olarak almak konusunda da ısrarcılar! Üstünü istemezseniz asla o para üstü verilmiyor, Karşıyaka Adliyesi çalışanları öyle değil fakat İzmir Adliyesi bayağı sıkıntılı bu konuda. Sizin deneyimleriniz neler? Bu konuda sağlıklı bir mevzuat hükmüne rastlamadım, Harçlar Kanunu'na göre yetki belgesinin harçlandırılması gibi bir durum zaten söz konusu değil. TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ AVUKATLIK KANUNU YÖNETMELİĞİ'nin 18. maddesinin 3. fıkrasında

"Vekaletname ve yetki belgesinin asıl ve örnekleri ibraz edilirken, vekaletname pulu yapıştırılması zorunludur. (Ek cümle:RG-3/5/2012-28281)"

deniliyor. Bunun dışında harçla ilgili bir hükme rastlamadım.

Fikir ve görüşlerinizi merak ediyorum.
Herkese sevgiler.