Mesajı Okuyun
Old 27-08-2014, 09:59   #3
Av. Murat Zafer ÖZDAL

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Av. Murat Zafer ÖZDAL;

5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun 86. maddesindeki düzenlemeye dikkatinizi çekmek isterim: "Aylık prim ve hizmet belgesi işveren tarafından verilmeyen veya çalıştıkları Kurumca tespit edilemeyen sigortalılar, çalıştıklarını hizmetlerinin geçtiği yılın sonundan başlayarak beş yıl içerisinde iş mahkemesine başvurarak, alacakları ilâm ile ispatlayabilirlerse, bunların mahkeme kararında belirtilen aylık kazanç toplamları ile prim ödeme gün sayıları dikkate alınır."

Düzenleme uyarınca SGK'ya herhangi bir bildirimde bulunulmamış olması ve/veya bulunulmuş olsa dahi tespit edilememesi durumlarında hak düşürücü süre olarak "5 yıl" öngörülmüştür.

Somut durumda eksik de olsa sigorta primlerinin yatırılmış olması, hizmet tespit davası açılmasının hak düşürücü süreye tabi olmadığını ortaya koymaktadır.

Kaldı ki, hizmet tespit davası hak düşürücü süreye tabi olsa idi dahi, örneğin zamanaşımı 10 yıl olan kıdem tazminatı davasının açılmasına engel bir durum ortaya çıkmayacak idi. Zira hizmet tespit davası ile işçilik alacağı davaları mahiyetleri itibariyle farklı davalardır.

Saygılarımla..
öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. zaten dava hizmet tespiti davası şeklinde açılmadı ben işveren vekiliyim davacı eski işçi işten istifa ederek ayrılıyor 8 yıl sonra da sigorta priminin eksik yatırıldığı, fazla mesaisi ve diğer işçilik alacaklarının kendisine ödenmemesi nedeniyle iş akdini haklı nedenle fesh ettiği iddiası ile sadece kıdem tazminatını talep ettiği bir dava açıyor. diğer işçilik alacaklarının zamanaşımına uğraması nedeniyle talep etmiyor, ben savunmamda fazla mesai ve diğer işçilik alacakalrının zamanaşımına uğradığını ve karşı yan tarafından da talep edilmediğini bu nedenle de fazla mesai yapılıp yapılmadığı incelemesinin yapılamayacağını ve bu sebeple bir haklı nedenle fesih idddiasının da uyuşmazlık konusu yapılamayacağını savundum. geriye sigorta primlerinin eksik yatırılması konusu ile ilgili haklı sebeple fesih iddiası kaldı benim araştırdığım konu bu bunu da bu şekilde bir savunma temeline dayandırabilir miyim ? değerli cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.