Mesajı Okuyun
Old 15-07-2014, 17:42   #1
Av.Mhg Güneş

Varsayılan kısmi ödenmiş icra takibinden feragat ve icra müdürünün alacağa konu çek aslını borçluya iadesi sorunu

Sayın Meslektaşlarım,
Alacaklı vekili olarak, Borçlu bir şirkete kambiyo yoluyla icra takibi başlattım. borçlu borcun bir kısmını ödedi. diğer kısmı ise ödeyeceğini müvekkilimle anlaştığını söyledi. müvekkilimin talimatıyla dosyaya takipten feragat ettiğime dair dilekçe sundum. belli bir zaman sonra borçlu borcunu ödemedi. borçlu benim vermiş olduğum feragat dilekçesine istinaden icra dosyasına tahsil harcını ödemek suretiyle çek aslını iade teslim aldığını gördüm. icra müdürünün benim feragat dilekçeme istinaden borçluya çek aslını iade edebilir mi? benim muvaffakatımı alması gerekmiyormu? çünkü kalan borcunu ödemeyen borçluya karşı takibe devam etmek istiyorum. takipten feragat etmek asıl haktan vazgeçilmiş anlamına gelmiyor. bu konuda Yargıtay ve mahkeme kararlarıda okudum. ancak çek aslı elimde yok. borçluda çeki ödediğini iddia ediyor. nasıl bir yol izlemeliyim. icra müdürünün bu iade ve dosyanın kapandığına dair verdiği karar doğrumudur?